100-E38KD00 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 38A, AC3 duty, 100-250V AC 50/60Hz / 100-250V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E38KD00
Descripción
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 100 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 100 V
Rated control supply voltage at DC 100 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 6 kV
Operating time, closing delay 40 ms
Operating time, opening delay 11 ms
Optional overload relays Electronic
Main current circuit resistance 0.21 mΩ
Rated isolation voltage (Ui) 690V per IEC
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 50VA/50 W @ 100-250V AC/DC
Standard coil, hold-in 2.2VA/2 W @ 100-250V AC/DC
General purpose current (enclosed) 24A @ 600V per UL/CSA
Power dissipation 3 W per pole at Ie, AC-1, 400V
Short time withstand (Icw) 3-pole: 600A @ 10s (40 °C)
FLA 50A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications
Rated operational current and power (enclosed) 7.5Hp @ 250V DC, with 3-poles in series per UL/CSA
LRA 300 A @ 440-480V AC, 3-phase per UL/CSA HVAC applications
Electromagnetic compatibility IEC 60947-1 - Environment A and B (100-E09...E38 only.)
Total power dissipation 5 W at Ie, AC-3, 400V, AC/DC control (120-250V)
Operating limits, dropout (≤0.60) x Us @ DC control
Rating for switching AC motors 3-poles: 30Hp @ 575V, AC-2, AC-3 (60 Hz)
Operating limits, pick-up (0.85...1.1) x Us @ 50/60 Hz
MCCB current rating Type 2 (per IEC 60947-4-1): 240A @ 400V, 70 kA available fault current
DIN fuses (gG) current rating Type 2 (per IEC 60947-4-1): 80A @ 400V, 100 kA available fault current
Rated voltage (Ue) 24V @ 48V,110V @ 220V, 440V DC
Rated operational current and power 7.5Hp @ 200V AC, 500000 electrical ops, 3-phase per UL/CSA elevator duty
Coil voltage 100 to 250V AC/DC
Switching of lighting loads Tungsten lA: 50A @ 600V, 3-phase (break all lines) per UL/CSA
UL class RK5 fuses rating Type 1 Combination (per UL 60947 and CSA 22.2 No. 14): 100A @ 600V, 5 kA available fault current
Rated operational current (Ie) 50A @ 690V, AC-1 active power load (50/60 Hz), ambient temperature 40 °C (104 °F)
UL class J and CSA HRCI-J fuses rating Type 1 Combination (per UL 60947 and CSA 22.2 No. 14): 100A @ 600V, 100 kA available fault current
UL inverse-time circuit breaker Type 1 Combination (per UL 60947 and CSA 22.2 No. 14): 125A @ 600V, 5 kA available fault current
Switching of power transformers Apparent power: 83 kVA @ 600V @ 60Hz (n = 15)
Rated operational power (Pe) 60 kW @ 690V, AC-1 active power load (50/60 Hz), ambient temperature 40 °C (104 °F)
Switching of DC loads 3-poles in series: 50A @ 220V (Shunt-wound motors starting, reverse current breaking, reversing, stepping DC-3 at 60 °C)
Optional accessories Side-or front-mount auxiliary contacts, Mechanical interlocks, Connecting bars
Features Panel mounting or mounting on 35 mm DIN rail, AC/DC electronic coil, Made of environmentally friendly materials