Manufacturer Part Number (MPN)
105-C16FBD1E-6P
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
Rated operation current Ie 16 A
Voltage type for actuating AC
With transformer True
With short-circuit release False
With fuse False
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 110 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 120 V
Release class CLASS 10
Overload release current setting 5.4 A
Type of motor starter Reversing starter
KW power 7.5 kW @ 415V (AC3, AC4), 3-phase, 50 Hz
Hp rating, max 10Hp @ 460V (AC3, AC4), 3-phase, 60 Hz