105-C23FDD1E-7 | ALLEN BRADLEY | Reversing Starter,IP66/NEMA 3/4/12 Mtl,23 A,Man Electronic Overload Relay,5.4-27 Amps,Separate Control,110V 50Hz / 120V 60Hz
Manufacturer Part Number (MPN)
105-C23FDD1E-7
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
Rated operation current Ie 23 A
Voltage type for actuating AC
With transformer False
External reset possible True
With short-circuit release False
With fuse False
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 110 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 120 V
Release class CLASS 10
Overload release current setting 5.4 A
Type of motor starter Reversing starter
KW power 7.5 kW @ 230V (AC3, AC4), 3-phase, 50 Hz
Hp rating, max 7.5Hp @ 230V (AC3, AC4), 3-phase, 60 Hz