25NHG000B | BUSSMANN | NH FUSE 25A 500V SIZE 000 GG MGL
Manufacturer Part Number (MPN)
25NHG000B
Original Equipment Manufacturer
BUSSMANN
Descripción
Specification Details
Brand / Series Eaton Bussmann, Low Voltage NH Fuse
Catalog Number / Model 25NHG000B
Model Code NH FUSE 25A 500V SIZE 000 GG MGL
UPC 051712625791
EAN 5027590470933
Fuse Type / Category Low Voltage NH Fuse, Square Body with Knife Blade Contacts, NH01
Rated Current 25 A
Rated Voltage AC 500 V
Current Type AC
Class / Utilization Category Class gG/gL, gL/gG (cable protection/equipment protection)
Breaking Capacity / Interrupt Rating 120 kA / 120 kAIC
Rated Switching Capacity 120 kA
Fuse Indicator Combination fuse status indicator
Insulated Metal Gripping Lugs (IMGL) No
Connection Blade end
Construction / Fuse Size NH000, Square Body
Fuse Shape Knife blade contacts, Square body
Length / Depth 79 mm
Height 51 mm
Width 21 mm