35NHG000B | BUSSMANN | Fuses 35A, 120kA- 500V
Manufacturer Part Number (MPN)
35NHG000B
Original Equipment Manufacturer
BUSSMANN
Descripción
Specification Details
Brand / Series Eaton Bussmann, Low Voltage NH Fuse
Catalog Number / Model 35NHG000B
UPC 051712625814
EAN 5027590477819
Fuse Type / Category Low Voltage NH Fuse, Square Body with Knife Blade Contacts, NH000
Rated Current 35 A
Rated Voltage AC 500 V
Current Type AC
Class / Utilization Category Class gG/gL, gL/gG (cable protection/equipment protection)
Breaking Capacity / Interrupt Rating 120 kA / 120 kAIC
Rated Switching Capacity 120 kA
Fuse Indicator Combination fuse status indicator
Insulated Metal Gripping Lugs (IMGL) No
Connection Blade end
Construction / Fuse Size NH000, Square Body
Fuse Shape Knife blade contacts, Square body
Length / Depth 79 mm
Height 51 mm
Width 21 mm