440T-MDALE10NARA | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MDALE10NARA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
Catalog Number: 440T-MDALE10NARA
Type of Switch: Dual access/chain lock with lever
Key Code 1 Position 1: Code N
Key Code 1 Position 2: Code A
Key Code 2 Position 1: Code R
Key Code 2 Position 2: Code A
Key Condition: Primary key trapped, secondary key free to release lever
Material: Faceplate: 316L Stainless Steel
Torque to Key: 14 Nm
Relative Humidity: 95%
Shear Force to Key: 15.1 kN
Mechanical Life Operations: 200,000
Operating Temperature: -40 °C
Misalignment Tolerance: ±10 mm (0.39 in.)