440T-MDCLE10VAWA | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MDCLE10VAWA
Descripción
Product Code: 440T-MDCLE10VAWA
Type of Accessory/Spare Part: Mechanical locking
Type of Switch: Dual access/chain lock with chain
Dimensions (W x H x D): 48.5 mm x 119 mm x 27.4 mm
Operating Temperature: -40 °C
Misalignment Tolerance: ±10 mm (0.39 in.)
Key Codes: Primary: Code V, A; Secondary: Code W, A
Key Condition: Primary key trapped, secondary key free to release chain/lever
Material: Faceplate: 316L Stainless Steel
Torque to Key: 14 Nm
Relative Humidity: Up to 95%