512-BAH-3-4R-6P-24R-901 | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-BAH-3-4R-6P-24R-901
Descripción
  • Catalog Number: 512-BAH-3-4R-6P-24R-901
  • Starter Type: NEMA Combination Starter, Fusible Disconnect
  • Enclosure: NEMA Type 1 (General Purpose)
  • Line Voltage: 208V AC, 60 Hz
  • Control Voltage: 24V AC, 60 Hz
  • Disconnect Type: Fusible, 30A Class R Fuse Clips
  • Overload Relay: Eutectic Alloy
  • Factory Installed Modifications: HAND-OFF-AUTO Selector Switch, Red Pilot Light
  • Dimensions (H x W x D): 27 x 10 x 8 inches
  • Operating Temperature Range: -13°F to +149°F (-25°C to +65°C)