512-CAB-3-6P-24R | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-CAB-3-6P-24R
Descripción
  • Line Voltage: 460V 60Hz
  • NEMA Size: 2
  • Enclosure: Type 1 - Enclosure Code "A"
  • Control Voltage: 24V 60Hz
  • Disconnect Type: Fusible
  • Fuse Clips: 30A Class R
  • Overload Relay: Eutectic Alloy
  • Enclosure Size [length x width x depth]: 27 x 10 x 8 in.
  • Load Voltage: 115–575V
  • Continuous Current Rating: 45A
  • Mechanical Life: 10 million operations
  • Maximum Number of Auxiliary Contacts: 8
  • Temperature Range: -13 to +149°F (-25 to +65°C)