512H-BJCJ-24 | ALLEN BRADLEY | NEMA Size 1 COMB Strtr Disconnect Horiz
Manufacturer Part Number (MPN)
512H-BJCJ-24
Descripción
  • Catalog Number: 512H-BJCJ-24
  • Type: NEMA Size 1 Combination Starter Disconnect
  • Disconnect Type: Fusible
  • Enclosure Type: NEMA 1
  • Control Voltage: 24V AC
  • Continuous Current Rating: 27A
  • Service Limit Current Rating: 32A
  • Maximum Horsepower Rating: 7.5 HP (Three-Phase)
  • Fuse Clips: 30A Class R
  • Overload Relay: Eutectic Alloy
  • Enclosure Dimensions (H x W x D): 13 x 20 x 6.44 inches (330 x 508 x 163.5 mm)
  • Operating Temperature Range: -25°C to +55°C (-13°F to +131°F)