512M-BFB-A2G-1-4G-6P-24R | ALLEN BRADLEY | NEMA Strtr Disconnect Oversize Encl
Manufacturer Part Number (MPN)
512M-BFB-A2G-1-4G-6P-24R
Descripción
  • Catalog Number: 512M-BFB-A2G-1-4G-6P-24R
  • Type: NEMA Size 1 Starter Disconnect with Oversized Enclosure
  • Disconnect Type: Fusible
  • Enclosure Type: NEMA 3R/4/12 Painted
  • Control Voltage: 24V AC
  • Continuous Current Rating: 27A
  • Service Limit Current Rating: 32A
  • Maximum Horsepower Rating: 10 HP (Three-Phase)
  • Fuse Clips: 30A Class R
  • Overload Relay: E100 Solid State Overload
  • Factory Installed Modifications: HAND-OFF-AUTO Selector Switch, Pilot Lights
  • Enclosure Dimensions (H x W x D): 30 x 20 x 10 inches (762 x 508 x 254 mm)
  • Operating Temperature Range: -25°C to +65°C (-13°F to +149°F)