700-HC24Z12-4 | ALLEN BRADLEY | 12V DC GP Ice Cube Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HC24Z12-4
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
  • Number of Contacts: 4 change-over contacts
  • Nominal Current: 7 A
  • LED Indication: Yes
  • Voltage Type for Actuating: DC
  • Rated Control Supply Voltage at DC: 12 V
  • Electrical Life Cycle: Minimum 100,000 operations
  • Mechanical Life Operations: 50,000,000 operations
  • Degree of Protection (IP): IP20
  • Width: 27.7 mm
  • Height: 37.2 mm
  • Depth: 20.7 mm
  • Contact Material: AgNi
  • Operating Temperature: -30°C
  • Storage Temperature: -55°C