700-HD33A12 | ALLEN BRADLEY | 12V 50/60Hz GP Flange Mounted Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HD33A12
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
  • Number of Contacts: 3 change-over contacts (3PDT)
  • Nominal Current: 15 A
  • Voltage Type for Actuating: AC
  • Rated Control Supply Voltage at AC: 12 V
  • Electrical Life Cycle: Minimum 100,000 operations
  • Mechanical Life Operations: 50,000,000 operations
  • Degree of Protection (IP): IP20
  • Width: 50.8 mm
  • Height: 50.8 mm
  • Depth: 25.4 mm
  • Contact Material: Silver alloy
  • Operating Temperature: -30°C to 70°C
  • Storage Temperature: -40°C to 85°C