700-HF32Z12-4 | ALLEN BRADLEY | GP Short Square Base Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HF32Z12-4
Descripción
  • Number of Contacts: 2 change-over contacts (DPDT)
  • Nominal Current: 12 A
  • Voltage Type for Actuating: DC
  • Rated Control Supply Voltage at DC: 12 V
  • Contact Rating: 12 A standard contact
  • Degree of Protection (IP): IP20 with guarded terminal socket
  • Shock Resistance: 15 G
  • Vibration Resistance: 15 G
  • Contact Material: AgCdO
  • Operating Temperature: -40°C
  • Storage Temperature: -50°C
  • Width: 20.7 mm
  • Height: 44.2 mm
  • Depth: 27.7 mm