700-HK36A12-4 | ALLEN BRADLEY | 12V 50/60Hz GP Slim Line Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HK36A12-4
Descripción
  • Catalog Number: 700-HK36A12-4
  • Contact Rating: 16 Amp Standard SPDT Contact
  • Contact Configuration: SPDT Contact Arrangement
  • Coil Voltage: 12V 50/60Hz
  • Relay Option: Push-To-Test & Manual Override function and Pilot Light
  • Electrical Life: 6000 minimum cycles
  • Width: 29 mm
  • Height: 39.3 mm
  • Depth: 12.4 mm