700-HKX2Z12-3-4 | ALLEN BRADLEY | 12V DC GP Slim Line Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HKX2Z12-3-4
Descripción
  • Catalog Number: 700-HKX2Z12-3-4
  • Contact Rating: 8 Amp DPDT Contact with Gold Plating
  • Contact Configuration: DPDT (Double Pole Double Throw)
  • Coil Voltage: 12V DC
  • Relay Option: Push-To-Test & Manual Override function and Pilot Light
  • Electrical Life: 10,000 minimum cycles
  • Width: 29 mm
  • Height: 39.3 mm
  • Depth: 12.4 mm