700-HTF12350SU120 | ALLEN BRADLEY | Tube Base Timing Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HTF12350SU120
Descripción
  • Catalog Number: 700-HTF12350SU120
  • Product Name: Tube Base Timing Relay
  • Contact Configuration: DPDT (Double Pole Double Throw)
  • Supply Voltage: 120V AC/DC
  • Timing Mode: On Delay
  • Timing Range: Fixed, 35 seconds
  • Power Consumption: 4 VA (AC)
  • Rated Thermal Current: 10 A
  • Pilot Duty Rating: NEMA B300
  • Operating Temperature: -28 to +65°C (-18 to +149°F)
  • Dielectric Withstand Voltage: 2000V AC (Contact-to-Coil)