700S-DCPK220DZ24| ALLEN BRADLEY | NEMA Master Control Safety Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700S-DCPK220DZ24
Descripción
Catalog Number: 700S-DCPK220DZ24
Relay Type: Master Control Safety Relay
Amp Rating: 20A
Contact Configuration: 4-Pole, 3 N.O. / 1 N.C.
Input/Control Voltage: 24V DC
Mounting Type: Open Type DIN Rail Mount
Coil Voltage: 24V DC
Coil Resistance: 1.8 Ω
Coil Power: 1.5 W
Contact Material: Silver Nickel
Contact Rating: 20A at 250V AC/DC
Mechanical Life: 10 million operations
Electrical Life: 100,000 operations at full load
Operating Temperature: -40°C to 60°C
Dimensions: 90 mm x 35 mm x 60 mm