800FD-F3R01 | ALLEN BRADLEY | 22mm Momentary Push Button 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FD-F3R01
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
  • Product Code: 800FD-F3R01
  • Type: 22mm Momentary Push Button Operator
  • Color: Green
  • Material: Monolithic
  • Illumination Type: Non-illuminated (No Power Module)
  • Operator Cap Type: Flush push-button
  • Legend Text: Blank
  • Contact Configuration: 1 Normally Closed (N.C.) contact
  • Contact Block Utilization Category (AC): B300, AC 15
  • Contact Block Utilization Category (DC): R300, DC-13
  • Contact Block Thermal Current Rating: 5 A
  • Contact Block Operational Voltage, Max: 300V AC / 300V DC
  • Operating Temperature: -25°C to 70°C
  • Storage Temperature: -40°C to 70°C
  • Humidity: ≤95% RH from 25...60°C (77...140°F)