800FM-KR31MX42V | ALLEN BRADLEY | 22mm Selector Switch 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FM-KR31MX42V
Descripción
  • Product Code: 800FM-KR31MX42V
  • Operator Construction: Round Metal (Type 4/13, IP66)
  • Operator Type: Keyed Selector
  • Operator Function: Spring Return from Right, 3 Position
  • Key Removal Position: Left
  • Key Lock Code: 3825 (Standard)
  • Material: Metal
  • Size: 22 mm
  • Contact Configuration: 4 Normally Open (NO) and 2 Normally Closed (NC) Contact Blocks
  • Contact Block Durability: 300,000 cycles
  • Mounting Style: Metal latch mount
  • Standards Compliance: IP66, NEMA Type 4/13
  • Operator Mechanical Design Life: Minimum 1,000,000 cycles
  • Shock Resistance: 100 G
  • Vibration Resistance: 10 G
  • Operating Temperature Range: -25°C to 70°C