800FM-LE4PD3CX01 | ALLEN BRADLEY | 22mm Momentary Push Button 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FM-LE4PD3CX01
Descripción
  • Product Code: 800FM-LE4PD3CX01
  • Type: 22mm Illuminated Momentary Push Button
  • Illumination: Integrated Red LED, 24V AC/DC
  • Contact Configuration: 1 Normally Closed (NC)
  • Mounting Hole Diameter: 22.5mm
  • Enclosure Rating: IP66, NEMA Type 4/13
  • Mechanical Durability: 10 million cycles
  • Shock/Vibration Resistance: 100G / 10G
  • Materials: Metal Front Ring, Plastic Cap
  • Operating Temperature: -25°C to 60°C