800FM-LF3MD5CX11 | ALLEN BRADLEY | 22mm Momentary Push Button 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FM-LF3MD5CX11
Descripción
  • Product Code: 800FM-LF3MD5CX11
  • Type: Illuminated, Flush Momentary Push Button
  • Lens Cap Color: Green (illuminated)
  • Operator Construction: Round Metal
  • Operator Cap Material: Plastic
  • Mounting Hole Diameter: 22.5mm
  • Enclosure Rating: IP66, NEMA Type 4/13
  • Mechanical Durability: 10 million cycles
  • Shock Resistance: 100G
  • Vibration Resistance: 10G
  • Operating Temperature: -25°C to 70°C
  • Certifications: UL, UR, CSA, CCC, CE
  • Voltage: 120V AC/DC