800FP-SM22PX11V | ALLEN BRADLEY | 22mm Selector Switch 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FP-SM22PX11V
Descripción
  • Product Code: 800FP-SM22PX11V
  • Model: 800F 2-Position Selector Switch
  • Material: Plastic
  • Operation: Maintained
  • Knob Type: Standard Knob
  • Contact Type: 1 N.O. (Normally Open) Low Voltage, 1 N.C. (Normally Closed) Low Voltage
  • Color: Black
  • Enclosure Compatibility: IP66, Type 4/4X/13
  • Hole Diameter: 22.5 mm
  • Shock Resistance: 100 g
  • Vibration Resistance: 10 g
  • Electrical Ratings: 10 A, 300V Max
  • Utilization Categories: AC: A300; DC: Q300
  • Environmental Ratings: -25°C to 70°C (Operating)