836T-T351JX15 | ALLEN BRADLEY | Electro-Mech Pres Cntrl Sw
Manufacturer Part Number (MPN)
836T-T351JX15
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
  • Product Type: Electro-Mechanical Pressure Control Switch
  • Catalog Number: 836T-T351JX15
  • Pressure Rating: 1000 psi
  • Contact Type: SPDT (Single Pole Double Throw), 2-Circuit Contact Block
  • Enclosure Type: NEMA Type 1, 4, and 13 (Industrial Use)
  • Modifications: No Modifications
  • Pilot Lights: Red LED Pilot Light, 24V DC
  • Operating Temperature Range: -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
  • Max Line Pressure: 15,000 psi (occasional surge pressures)