C60H1P20AC | SCHNEIDER ELECTRIC | 1-Pole, 20A, C-Curve Miniature Circuit Breaker (MCB), 10kA Breaking Capacity
Manufacturer Part Number (MPN)
C60H1P20AC
Original Equipment Manufacturer
SCHNEIDER ELECTRIC
Descripción
Range of product C60
Range Multi9
Product name C60
Product or component type Miniature circuit-breaker
Device short name C60H
Poles description 1P
Number of protected poles 1
[In] rated current 20 A at 30 °C
Network type AC
Trip unit technology Thermal-magnetic
Curve code C
Control type Toggle
Local signalling ON/OFF indication
Mounting mode Fixed
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail
Height 81 mm
Width 18 mm
Depth 73 mm