HPK-B1609E-SA42AA | ALLEN BRADLEY | HPK-Series 460V AC Rotary Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
HPK-B1609E-SA42AA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Descripción
  • Model: HPK-B1609E-SA42AA
  • Continuous Torque: 156 Nm
  • Peak Torque: 270.1 Nm
  • Continuous Speed: 0 RPM
  • Peak Speed: 3000 RPM
  • Rated Voltage: 460V AC
  • Rated Current: 10.2 A
  • Rated Power: 7.5 kW
  • Length: 160 mm
  • Diameter: 90 mm
  • Encoder Type: Incremental
  • Resolution: 1024 pulses per revolution
  • Operating Temperature: 0°C to 40°C
  • Storage Temperature: -20°C to 60°C