JM60600-1CR | BUSSMANN | Fuse Holder 600AMP CLASS J FUSE HDR600 V-1
Manufacturer Part Number (MPN)
JM60600-1CR
Original Equipment Manufacturer
BUSSMANN
Descripción
Specification Details
Product Name Eaton Bussmann series JM modular fuse block
Catalog Number JM60600-1CR
UPC 051712391092
Product Length/Depth 9.25 in
Product Height 6 in
Product Width 4.25 in
Product Weight 3.96 lb
Warranty Not Applicable
Compliances RoHS Compliant, CE Marked
Certifications Contact Manufacturer, UL Listed, CSA Certified
Amperage Rating 450-600 A
Interrupt Rating 200 kAIC
Short-circuit Rating 200 kA
Voltage Rating 600 V