100-E40KN00 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 40 A, AC3 Duty, 250-500V AC 50/60Hz / 250-500V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E40KN00
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 250 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 250 V
Rated control supply voltage at DC 250 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 6 kV
Optional overload relays Electronic
Main current circuit resistance 0.21 mΩ
Rated isolation voltage (Ui) 690V per IEC
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 25VA/25 W @ 250...500V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 250...500V AC/DC
General purpose current (enclosed) 34A @ 600V per UL/CSA
Power dissipation 7 W per pole at Ie, AC-1, 400V
Short time withstand (Icw) 3-pole: 600A @ 10s (40 °C)
FLA 60A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications