100S-E38EQ22C | ALLEN BRADLEY | 100S-E MCS-E Safety Contactor, 38A, AC3 Duty, 12-20V DC Electronic Coil (low consumption), 0 N.O. 0 N.C. Standard & 2 N.O. 2 N.C.
Manufacturer Part Number (MPN)
100S-E38EQ22C
説明
Voltage type for actuating DC
Rated control supply voltage at DC 12 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 6 kV
Operating time, closing delay 40 ms
Operating time, opening delay 11 ms
Optional overload relays Electronic
Main current circuit resistance 0.21 mΩ
Rated isolation voltage (Ui) 690V per IEC
Function Non-reversing safety contactor
Energy-efficient coil, hold-in 1.7 W @ 12-20V DC
Energy-efficient coil, pick-up 12...16 W @ 12-20V DC
General purpose current (enclosed) 24A @ 600V per UL/CSA
Power dissipation 3 W per pole at Ie, AC-1, 400V
Short time withstand (Icw) 3-pole: 600A @ 10s (40 °C)
FLA 50A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications