109-C37FLE1T-1 | ALLEN BRADLEY | Bulletin 109 - IEC Non-Reversing Starter - Enclosed Style, IP66 (Type 3/4/12 - Metal), 37 Amp, 208-240V 60Hz
Manufacturer Part Number (MPN)
109-C37FLE1T-1
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
説明
Rated operation current Ie 37 A
Voltage type for actuating AC
With transformer False
Suitable for emergency stop True
External reset possible False
With short-circuit release False
With fuse False
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 208 V
Release class Adjustable
Overload release current setting 9 A
Type of motor starter Direct online starter (DOL)
KW rating 20 kW @ 500V (AC3, AC4), 3-phase, 50 Hz
Hp rating 30Hp @ 575V (AC3, AC4), 3-phase, 60 Hz