109-C43FAE1T-1-7 | ALLEN BRADLEY | Bulletin 109 - IEC Non-Reversing Starter - Enclosed Style, IP66 (Type 3/4/12 - Metal), 43 Amp, 220V 50Hz / 240V 60Hz
Manufacturer Part Number (MPN)
109-C43FAE1T-1-7
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
説明
Rated operation current Ie 43 A
Voltage type for actuating AC
With transformer False
Suitable for emergency stop True
External reset possible True
With short-circuit release False
With fuse False
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 220 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
Release class Adjustable
Overload release current setting 9 A
Type of motor starter Direct online starter (DOL)
KW rating 13 kW @ 230V (AC3, AC4), 3-phase, 50 Hz
Hp rating 15Hp @ 230V (AC3, AC4), 3-phase, 60 Hz