2S86Q-85B8 | KINCO ELECTRIC | 2-Phase 6.0A 1.8° 8.5Nm Hybrid Stepper Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
2S86Q-85B8
Original Equipment Manufacturer
KINCO ELECTRIC
説明
Attribute Details
Product Name Stepper Motor (Kinco Motion Control)
Model Family 2S / 3S series (various models from 2S42 to 3S85)
Phase 2-phase & 3-phase options
Flange Sizes 42, 57, 86, 110, 130 (mm)
Torque Range ~0.22 to 40 N·m (varies by model)
Step Angle 1.2°, 1.8°
Shaft Type Spindle / Platform / Flat key / Woodruff key
Motor Current & Resistance Varies by model (e.g., 0.4–7 A, resistance ~0.7–12.8 Ω)
Rotor Inertia Varies (e.g., ~0.054–48.4 kg·cm²)
Typical Length ~40–230 mm