440L-P4J0480YR | ALLEN BRADLEY | Type4 0480-14mm GuardShield
Manufacturer Part Number (MPN)
440L-P4J0480YR
Catalog Number: 440L-P4J0480YR
Type: Type 4 Safety Light Curtain
Resolution: 14 mm (0.55 in.)
Protected Height: 480 mm (18.9 in)
Number of Beams: 48
Scanning Range: 0.3 to 7 meters (0.98 to 22.9 ft)
Integrated Laser Alignment: No
System Connector: Micro-style quick-disconnect M12 (Tx: 4 or 5-pin, Rx: 8-pin)
Length: 596 mm (23.5 in)