440L-P4JL1600YA | ALLEN BRADLEY | GuardShield Type 4 Pair 14-1600mm ILAS
Manufacturer Part Number (MPN)
440L-P4JL1600YA
Catalog Number: 440L-P4JL1600YA
Type: Type 4 Safety Light Curtain
Resolution: 14 mm (0.55 in.)
Protected Height: 1600 mm (63.0 in)
Number of Beams: 160
Scanning Range: 0.3 to 7 meters (0.98 to 22.9 ft)
Integrated Laser Alignment: Yes
System Connector: ArmorBlock Guard I/O M12 (Tx: 4 or 5-pin, Rx: 5-pin)
Length: 1796 mm (70.7 in)