4983-DC240-05 | ALLEN BRADLEY | 5 A 240 V AC Filter - Surge Suppressor
Manufacturer Part Number (MPN)
4983-DC240-05
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
説明
  • Type: Filter and Surge Protective Device (UL 1449/UL 1283)
  • Voltage Rating: 230-240V AC
  • Current Rating: 5A
  • Mounting Method: DIN Rail Mount
  • Pole Configuration: No Pole Configuration
  • Standards Compliance: UL 1449, UL 1283
  • Conductor Material: Copper, solid or stranded
  • Conductor Range: #9…3 AWG (6…35 mm²)
  • Strip Length: 0.6 in. (16 mm)
  • Tightening Torque: 3.5…4 N·m (31…35.4 lb·in)
  • Operating Temperature: -40…+80°C (-40…176°F)