509-EOD-A2M-90 | ALLEN BRADLEY | NEMA 3 Phase Non-Reversing Starter
Manufacturer Part Number (MPN)
509-EOD-A2M-90
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
説明
Catalog Number: 509-EOD-A2M-90
Enclosure Code: NEMA 1 General Purpose
Voltage Type for Actuating: AC
With Transformer: True
Rated Control Supply Voltage: 110V AC (50 Hz) / 120V AC (60 Hz)
Continuous Current: 90 A
Horsepower Rating: 50 Hp
Service Limit Current Rating: 104 A
Load Voltage: 460 V
Heat Dissipation: 10 W