MPAR-A2400F-V4D | ALLEN BRADLEY | MP Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
MPAR-A2400F-V4D
説明
  • Product Code: MPAR-A2400F-V4D
  • Series: MP-Series Electric Cylinders
  • Rod Stroke Length: 400 mm (16.6 in.)
  • Voltage Rating: 230V AC
  • Feedback Device: Multiturn 128 sin/cos Absolute Encoder
  • Brake Type: 24 VDC Brake
  • Actuator Frame Size: Size 40, 54 mm (2.18 in)
  • Mechanical Drive: 12.7 mm/rev (0.5 in/rev)
  • Motor Mounting: Parallel Left
  • Max Feed Force: 800N (180 lb)
  • Continuous Feed Force: 640N (144 lb)
  • Max Speed: 0.65 m/s (25.2 in./s)