100-E40KN00 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 40 A, AC3 Duty, 250-500V AC 50/60Hz / 250-500V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E40KN00
Description
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 250 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 250 V
Rated control supply voltage at DC 250 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 6 kV
Operating time, closing delay 42 ms
Operating time, opening delay 17 ms
Optional overload relays Electronic
Main current circuit resistance 0.21 mΩ
Rated isolation voltage (Ui) 690V per IEC
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 25VA/25 W @ 250...500V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 250...500V AC/DC
General purpose current (enclosed) 34A @ 600V per UL/CSA
Power dissipation 7 W per pole at Ie, AC-1, 400V
Short time withstand (Icw) 3-pole: 600A @ 10s (40 °C)
FLA 60A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications