100-E80KY200 | ALLEN BRADLEY |100-E MCS-E Contactor, 80 A, AC3 Duty, 48-130V AC 50/60Hz / 48-130V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E80KY200
Description
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 48 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 48 V
Rated control supply voltage at DC 48 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 8 kV
Operating time, closing delay 42 ms
Operating time, opening delay 17 ms
Optional overload relays Electronic
Rated isolation voltage (Ui) 600V per UL, CSA
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 40VA/40 W @ 48...130V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 48…130V AC/DC
General purpose current (enclosed) 80A @ 600V per UL/CSA
Rated operational current and power (enclosed) 80A @ 120V, 1-phase per UL/CSA