100-E96KD00 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 96 A, AC3 Duty, 100-250V AC 50/60Hz / 100-250V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E96KD00
Description
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 100 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 100 V
Rated control supply voltage at DC 100 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 8 kV
Operating time, closing delay 42 ms
Operating time, opening delay 17 ms
Optional overload relays Electronic
Rated isolation voltage (Ui) 600V per UL, CSA
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 40VA/40 W @ 100...250V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 100...250V AC/DC
General purpose current (enclosed) 80A @ 600V per UL/CSA
FLA 115A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications