140M-RC2E-C10 | ALLEN BRADLEY | Motor Protection Circuit-Breaker, RC Frame, 6.3 - 10 A, Adjustable Thermal/Fixed Magnetic Trip (13 x In)
Manufacturer Part Number (MPN)
140M-RC2E-C10
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Specification Details
Catalog Number 140M-RC2E-C10
Product Type Motor Protection Circuit Breaker
Adjustable Thermal Current Range 6.3 to 10 A
Magnetic Trip Current Fixed at 13 times the maximum setting current (13 x Ie)
Frame Size C
Rated Operational Voltage (Ue) Up to 690V AC
Rated Short-Circuit Breaking Capacity 100 kA at 400V AC