200NHG1B | BUSSMANN | NH FUSE 200A 500V GG/GL SIZE 1
Manufacturer Part Number (MPN)
200NHG1B
Original Equipment Manufacturer
BUSSMANN
Description
Specification Details
Brand / Series Eaton Bussmann, Low Voltage NH Fuse
Catalog Number / Model 200NHG1B
Model Code NH FUSE 200A 500V GG/GL SIZE 1
UPC 051712626033
EAN 5027590467209
Fuse Type / Category Low Voltage NH Fuse, Square Body with Knife Blade Contacts, NH1
Rated Current 200 A
Rated Voltage AC 500 V
Current Type AC
Class / Utilization Category Class gG/gL, gL/gG (cable protection/equipment protection)
Breaking Capacity / Interrupt Rating 120 kA / 120 kAIC
Rated Switching Capacity 120 kA
Fuse Indicator Combination fuse status indicator
Insulated Metal Gripping Lugs (IMGL) No
Connection Blade end
Construction / Fuse Size NH1, Square Body
Fuse Shape Knife blade contacts, Square body
Length / Depth 135 mm
Height 63 mm
Width 40 mm