440L-P4J0640YD | ALLEN BRADLEY | Type4 0640-14mm GuardShield
Manufacturer Part Number (MPN)
440L-P4J0640YD
Catalog Number: 440L-P4J0640YD
Type: Type 4 Safety Light Curtain
Resolution: 14 mm (0.55 in.)
Protected Height: 640 mm (25.2 in)
Number of Beams: 64
Scanning Range: 0.3 to 7 meters (0.98 to 22.9 ft)
Integrated Laser Alignment: No
System Connector: Micro-style quick-disconnect M12 (Tx: 4 or 5-pin, Rx: 8-pin)
Length: 756 mm (29.8 in)