440T-MDALE10CBDB | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MDALE10CBDB
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Catalog Number: 440T-MDALE10CBDB
Type of Switch: Dual access/chain lock with lever
Operating Temperature: -40 °C
Misalignment Tolerance: ±10 mm (0.39 in.)
Key Code 1 Position 1: Code C
Key Code 1 Position 2: Code B
Key Code 2 Position 1: Code D
Key Code 2 Position 2: Code B
Key Condition: Primary key trapped, secondary key free to release chain/lever
Material: Faceplate: 316L Stainless Steel
Torque to Key: 14 Nm
Relative Humidity: 95%