440T-MDSLE100YYY | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MDSLE100YYY
Description
Catalog Number 440T-MDSLE100YYY
Type of Switch Slamlock mechanical, primary trapped, secondary free
Width 48 mm
Height 151 mm
Depth 34 mm
Operating Temperature -40 °C
Ambient Temperature -10 °C
Key Code 1 Position 1 Code 0
Key Code 1 Position 2 Code Y
Key Code 2 Position 1 Code Y
Key Code 2 Position 2 Code Y
Weight Dual key: 1.33 kg (2.93 lb)
Mounting 4 x M5 counterbored from top or 4 x M5 from underside with nuts
Key Condition Primary key trapped, secondary key free to release standard actuator
Torque to Key 14 N·m
Relative Humidity 95%
Shear Force to Key 15.1 kN
Holding Force, Max 2000 N
Mechanical Life Operations 200,000 cycles
Utilization Category AC-15 (Ue/Ie: 500V/1A @ 250V/2A @ 100V/5A)