440T-MSRUE11VA | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MSRUE11VA
Description
  • Product Code: 440T-MSRUE11VA
  • Dimensions (H x W x D): 160 mm x 120 mm x 90 mm
  • Material: 316L Stainless Steel
  • Operating Temperature: 0°C
  • Solenoid Voltage Options: 24V DC, 110V DC, 110V AC, 230V AC
  • Contact Type: 2 NO & 2 NC, 20A @ 24V DC
  • Solenoid Power: DC Types: 11 W continuous; AC Types: 17 VA continuous
  • Mounting: Any position
  • Relative Humidity: 95%
  • Torque to Key (max): 14 Nm