440T-MSRUS11DP | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MSRUS11DP
Description
Product Code: 440T-MSRUS11DP
Type: Trapped Key Interlock Solenoid Release Unit
Key Code Labeling: Standard Key Code Labeling
Key Code 1 Position 1: Code D
Key Code 1 Position 2: Code P
Voltage: 24V DC
Contacts: 2 Normally Open (N.O.) & 2 Normally Closed (N.C.) contacts, rated at 20A, 24V DC
Solenoid Power Consumption: 11W continuous
Operating Temperature: 0°C
Relative Humidity: 95%
Torque to Key (Max): 14 Nm
Shear Force to Key (Max): 15.1 N
Mechanical Life Operations: 200,000
Dimensions: Approximately 160mm (Height) x 120mm (Width) x 90mm (Depth)