512-ADB-A2F-6XGPC-24J | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-ADB-A2F-6XGPC-24J
Description
Product Code: 512-ADB-A2F-6XGPC-24J
Enclosure Type: NEMA 6P (Waterproof, Watertight, Dust-tight)
Operating Voltage: 480V AC
Horsepower Rating: 25 Hp
Continuous Current Rating: 30 A
Temperature Range: -25°C to 65°C
Short Circuit Rating: 100,000 A
Fuse Type: 30A Class R
Fuse Clips: 30 A Class R
Fuse Holder: 30 A Class R
Fuse Indicator: Yes
Disconnect Type: Fusible
Control Voltage: 24V
Product Family: NEMA
Dimensions: Height: 14.5 in, Width: 10 in, Depth: 6 in