512-BJB-A2G-6P-24R | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-BJB-A2G-6P-24R
Description
  • Catalog Number: 512-BJB-A2G-6P-24R
  • Product Type: NEMA Combination Starter Disconnect
  • Line Voltage: 460V 60Hz
  • Control Voltage: 24V 60Hz
  • Disconnect Type: Fusible
  • Fuse Clips: 30A Class R
  • Enclosure Type: Type 3R/4/12 - Enclosure Code "F"
  • Overload Relay: E100 Solid State Overload, Trip Class 20, 1.0-5.0A
  • Enclosure Size [length x width x depth]: 27 x 10 x 8 in.
  • Continuous VA (Transformer Rating): 80
  • Load Voltage: 115…575V
  • Continuous Current Rating: 18A
  • Mechanical Life: 10 million operations
  • Temperature Range: –13°F to +131°F (–25°C to +55°C)