512-DJB-1-3H-4LR-6P-90 | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-DJB-1-3H-4LR-6P-90
Description
Catalog Number: 512-DJB-1-3H-4LR-6P-90
Line Voltage: 440/480V 50/60Hz
NEMA Size: Size 3
Enclosure Type: NEMA 3R/4/12 - Enclosure Code "F"
Control Voltage: 120V 60Hz
Disconnect Type: Fusible
Fuse Clips: 100A Class R
Enclosure Size [length x width x depth]: 30 x 20 x 9 in.
Load Voltage: 115–575V
Continuous Current Rating: 90A
Service Limit Current Rating: 104A
Maximum Horsepower Rating: 50 HP (Three-Phase)
Maximum Circuit Closing Inrush Current: 947A (Peak Including Offset)
Mechanical Life: 5 million operations
Maximum Number of Auxiliary Contacts: 8
Pick-up Operating Time (Average): 37 ms
Drop-out Operating Time (Average): 20 ms
Wire Size for Power Terminals: 8–1/0 AWG
Required Torque: 150 lb·in
Type of Power Terminal: Pressure Terminals
Operating Position: Vertical
Temperature Range: -13 to +149°F (-25 to +65°C)